شی گرایی در php

کلاس بی نام یا anonymous در php 7

یکی از مقوله های بسیار مهم در بحث شی گرایی کلاس بی نام هستند. کلاس های بی نام برای تولید کلاس های فرزند کاربرد دارند. زبان های گوناگونی از این نوع کلاس پشتیبانی می کنند و زبان php هم یکی از آنهاست. عنوان اصلی این مقاله در رابطه با کلاس بی نام در php است. یا اصطلاحاً anonymous class در php 7

کلاس فرزند بی نام در پی اچ پی

کلاس بی نام یکی از قابلیت هایی است که توسط زبان های مختلفی پشتیبانی می شود. زبان، نسخه ۷ و بالاتر از این نوع کلاس پشتیبانی می کند.

کلاس های بی نام کلاس هایی هستند که ذاتاً کلاس فرزند هستند و نامی ندارند. استفاده از این نوع کلاس صرفاً به منظور Override کردن متدهای کلاس والد است. یعنی در کلاس های بی نام یا anonymous class نمی توان متد یا فیلد جدیدی تعریف کرد. اما بر خلاف سایر زبان ها، در پی اچ پی این محدودیت وجود ندارد و می توان تابع جدیدی در کلاس فرزند بی نام تعریف کرد.

کلاس anonymous در php ، روشی برای توسعه کلاس ها در زمان اجرا می باشد.

یک مثال از anonymous class در زبان PHP 7

مثال بالا یک کلاسی با نام Test داشته و دارای یک تابع به نام show می باشد. در پایین نیز از همین کلاس، یک anonymous class ساخته شده است. کلمه کلیدی extends در استفاده از این کلاس ها نیاز است، چون این نوع کلاس ها کلاس فرزند بی نام نامیده می شوند.

علاوه بر اینکه کلاس بی نام می تواند متدهای کلاس فرزند را Override کند، این نوع کلاس ها می توانند از کلاس های Interface نیز ارث بری کنند.

ارث بری از کلاس interface صرفاً با کلمه کلیدی implements امکان پذیر است.

نکته:

این تغییرات صرفاً در آن شی مورد نظر لحاظ می شود و اشیایی بعدی که تعریف می شوند همانند کلاس اصلی خواهند بود همچنین تغییرات داده شده به هیج وجه در کلاس منعکس نمی گردد.

برچسب ها

حسین درویشی

برنامه نویس سی شارپ، جاوا و لاراول پی اچ پی ، علاقه مند به حوزه هوش مصنوعی و طراحی الگوریتم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن