آموزش asp.netآموزش های رایگان

asp.net چیست و چه کاربردی دارد

asp.net چیست ؟ این سوالی است که میان اکثر کاربرانی که به تازگی وارد دنیای برنامه نویسی یا وارد برنامه نویسی با سی شارپ می شوند مطرح است.

asp.net چیست

در اوایل سال ۲۰۰۲ مایکروسافت نسخه .NET Framework 1.0 را به بازار عرضه کرد، این شرکت تلاش بسیار زیادی کرد تا ASP.NET را توسعه دهد. asp مخفیف Active server Page می باشد. این تکنولوژی به برنامه نویسان اجازه داد تا با جهت گیری جدیدی اقدام به تولید صفحات پویای وب کنند.
گفتنی است کمپانی مایکروسافت برای توسعه این تکنولوژی از java الهام گرفته است. با ورود ASP.NET 1.0 به بازار برنامه نویسان وب به این تکنولوژی جدید روی آوردند.

دلایل استفاده از asp.net

تکنولوژی asp.net در میان برنامه نویسان وب از محبوبیت زیادی برخوردار است دلیل این امر مزایایی است که این تکنولوژی نسبت به محصولات دیگر دارد که عبارتند از :

  • تکنولوژی بر پایه دات نت فریمورک
  • خاصیت کامپایلری
  • پشتیبانی از انواع زبان ها بطور همزمان
  • اجرا در محیط CLR
  • شی گرایی
  • پشتیبانی از تمام مرورگرها
  • راحتی توسعه و پیکربندی
  • تمرکز در کدنویسی

توضیح هرکدام از این عنوان ها، خود نیز دارای یک مقاله جداگانه است که فعلاً در عمق این مقاله نمی گنجد. پس از مطالعه این مقاله متوجه شدید که asp.net زبان برنامه نویسی نیست بلکه یک تکنولوژی جدید برای برنامه نویسی صفحات وب است.
اما عنوان دوم یعنی خاصیت کامپایلری را توضیح می دهیم

خاصیت کامپایلری

در این تکنولوژی کدهای نوشته شده برخلاف تکنولوژی های قبلی مثل ASP که تفسیر می شدند، کامپایل می شوند. بنابراین برنامه نویسی با asp.net بسیار شبیه به نوشتن برنامه های کاربردی است.
برنامه های دات نت در دو مرحله کامپایل می شوند که در ابتدا برنامه نوشته شده به زبان سی شارپ ابتدا به یک کد میانی MSIL یا با اختصار ILترجمه می شود
در مرحله دوم از کامپابل، قبل از اجرای صفحه اتفاق می افتد در این مرحله کدمیانی IL به کد ماشین مورد نظر تبدیل می شود این مرحله را JIT می نامند.

 

asp.net چیست

شکل بالا مراحل کامپایل کدهای C#.net می باشد. این بخش یکی از دلایل استفاده از asp.net است.

 

برچسب ها

حسین درویشی

برنامه نویس سی شارپ، جاوا و لاراول پی اچ پی ، علاقه مند به حوزه هوش مصنوعی و طراحی الگوریتم.

‫2 نظرها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Enter Captcha Here : *

Reload Image

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن